PROTEST - rozstrzygnięcie: monitoring TV sieci kanalizacji deszczowej

20 lipca 2009
BZ.I.341-0/4/23/09

"KOGUT" Usługi Komunalne
Ksenia Tyszyńska
ul. Żeromskiego 12 | 82 - 400 Sztum
Fax 055 277 32 80

Dotyczy zawiadomienia o oddaleniu protestu złożonego w przetargu nieograniczonym dot.: "Monitoringu TV sieci kanalizacji deszczowej istniejącej w pasach drogowych - Śródmieście"

W dniu 13.07.2009r. złożyła Pani protest w postępowaniu przetargowym na w/w zadanie, zarzucając Zamawiającemu:

  • niezgodne z prawem łamanie zasady uczciwej konkurencji
    Naruszone przez Zamawiającego przepisy ustawy to: art. 7 pkt. 1., art. 25 pkt. 1. 1
    Interes prawny:
    Zdaniem Pani poprzez swoje bezprawne działanie Zamawiający w postępowaniu na usługi łamie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, bowiem uniemożliwia udział w postępowaniu wykonawcom nie posiadającym umowy przedwstępnej lub pisemnego przyrzeczenia na odbiór odpadów komunalnych z firmą, posiadającą zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych wraz z transportem.
    W związku z tym, że interes prawny Protestującego w spełnieniu warunków SIWZ doznał uszczerbku wnosi Pani o:
  • modyfikacje SIWZ lub unieważnienie postępowania.

Zamawiający uznaje wszystkie zarzuty za bezzasadne i oddala protest na podstawie art. 183 ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) jako merytorycznie niezasadny.

UZASADNIENIE

Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wykonaniu monitoringu TV kanalizacji deszczowej. Oględziny kanałów zgodnie z przedmiotem zamówienia określonym w III części do SIWZ muszą być poprzedzone oczyszczeniem przewodów z osadów i innych zanieczyszczeń, wydobyciem i przetransportowaniem wydobytych odpadów na miejsce składowania.

Zważywszy na powyższe, zapis w rozdziale VI SIWZ "Dokumenty wymagane w ofercie" w pkt 1 ppkt 7, w którym to Zamawiający wymaga od Wykonawcy załączenia dokumentu umowy przedwstępnej lub pisemnego przyrzeczenia na odbiór odpadów komunalnych z firmą, posiadającą zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych wraz z transportem - nie obliguje Wykonawcy usługi do posiadania zezwolenia na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lecz jako wytwórcę odpadów głównie o kodzie 20 03 06 ze studni kanalizacyjnych, także o kodach 20 02 01 i 19 08 02 do przekazania odpadów wydobytych z kanałów i osadników studni deszczowych do przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych o m.in. w/w kodach.

Odnośnie zapisu zawartego w art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. nr.223 poz. 1655 z późn. zm.) Zamawiający wymaga od wszystkich wykonawców posiadania umowy przedwstępnej lub przyrzeczenia, o których mowa w rozdziale VI SIWZ w pkt 1 ppkt 7, gdyż stosując się do obowiązujących przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2008 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 25, poz. 150 ze zm.) nie chce dopuścić do tego, by odpady wydobyte z sieci deszczowej były składowane w miejscach do tego nie przeznaczonych. W kanałach deszczowych zlokalizowanych w centrach miast oprócz odpadów o wyżej wskazanych kodach mogą występować okresowo także odpady o charakterze ropopochodnym, szlamy zaolejone itp. m.in. o kodach 16 07 08, 19 08 09, 19 08 10. Ponadto informujemy, że w myśl art. 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. nr 39 poz. 251 z późn. zm.) cyt. "Wytwórca odpadów jest obowiązany do stosowania takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, które zapobiegają powstawaniu odpadów lub pozwalają utrzymać na możliwie najniższym poziomie ich ilość, a także ograniczają negatywne oddziaływanie na środowisko lub zagrożenie życia i zdrowia ludzi".

W związku z powyższym, treść pkt 1 ppkt 7 w rozdziale VI SIWZ pozostaje bez zmian, gdyż zabezpiecza Zamawiającego przed wystąpieniem sytuacji typu: nielegalne wprowadzanie odpadów, które powstają w trakcie realizacji usługi czyszczenia kanałów do rowów, rzek i innych nie przeznaczonych do tego celu miejsc. Mając powyższe na uwadze Zamawiający oddala wniesiony protest jak na wstępie. Jednocześnie informujemy, iż od rozstrzygnięcia protestu służy w terminie 5 dni od jego doręczenia odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - ul. Postępu 17 A w Warszawie.

W przypadku wniesienia odwołania jego kopię przekazuje się jednocześnie Zamawiającemu.

Przewodnicząca Komisji Przetargowej
Jolanta Horbaczewska

Opracowała: Edyta Majewska
inspektor BZ, tel. (094) 35 51 581